עיקור וסירוס – למה זה כל כך חשוב?

אוהב חיות?

2014-02-11_2236האהבה לחיית המחמד, והרצון לאפשר לה לחיות "כמו שהטבע ברא אותה", מביאים משפחות, בעיקר עם ילדים, להחליט לאפשר לכלבה או לחתולה שלהן להמליט.

ההמלטה כמובן מרגשת, הגורים חמודים והחגיגה גדולה.

כך זה מתחיל…אולם לרוב הסוף עצוב:

הגורים גדלים ומפסיקים לינוק ועכשיו הם תלויים לגמרי בכם -בעלי הבית שלהם- והופכים לעול: ככל שמתקרב מועד האימוץ, השכנים והקרובים מקבלים "רגלים קרות" ומוותרים על הגור שבתחילה התלהבו ממנו כל כך. מכיוון שלהשאירם בבית לא בא בחשבון, הגורים שעוררו בהתחלה התפעלות כה רבה ננטשים ומסולקים לרחוב, או מועברים לכלביות עירוניות או עמותות שונות למען בעלי חיים.

הפרידה בצורה כזו מהגורים היא טראומטית ועצובה לילדים, ומפני שיש אלפי מקרים כאלה בשנה הרי שבתי המחסה לא מצליחים למצוא בית לכל הגורים ורובם מומתים ("מורדמים").

מעריכים כי 90% מהגורים הנולדים מדי שנה מוצאים את מותם במקום למצוא בית חם.

 

מסקנה : ז ה ל א מ ס פ י ק ל א ה ו ב

 

5 עובדות על עיקור וסירוס

 

 1. חייהם של כלבים וחתולים שעברו עיקור או סירוס ארוכים יותר, בריאים יותר ואיכותיים יותר. 
  1. העיקור מונע מהכלבה לחלות בדלקת רחם וגידולים סרטניים בעטין. 
  2. הסירוס ממתן את התנהגות הכלב והוא בעל מזג נח יותר, פחות תוקפני. הכלב והחתול כמעט לא "נלחמים" בזכרים אחרים וכתוצאה מכך לא נפצעים. 
  3. פוחתת מאוד הנטיה לברוח מהבית, לסמן בשתן את הטריטוריה (= הבית והחצר שלכם). 
  4. הסירוס מונע מהכלב לחלות בסרטן האשכים ומפחית מחלות של בלוטת הערמונית.
 2. העיקור והסירוס חוסכים מבעל הכלב ומשכניו את הטירדה הכרוכה בתקופת ייחום:
  1. התקהלות של זכרים סביב ביתה של הנקבה המיוחמת, קרבות, נביחות ויללות.
  2. בעליהם של כלבות בייחום מתקשים לטייל עם הכלבה כי הם זוכים לליווי מלכותי של כלבי השכונה…גם בביתם הם נתונים ב"מצור" כי הכלבים נובחים מייללים וממתינים לכלבה הנכספת מעבר לדלת…בנוסף, בתקופת הייחום הכלבה מדממת מהבושת ומלכלכת בכל מקום בו היא נמצאת.
 3. העיקור והסירוס חוסכים מבעלי החיים את התסכולים הכרוכים בתקופת הייחום תקופות הייחום מתרחשות לפחות פעמיים בשנה, וגורמות לעצבנות ולסבל של בעל החיים, פעם אחר פעם. 
 4. בתקופת הייחום גם הזכרים וגם הנקבות נוטים לברוח מהבית ולהיעלם למספר ימים בהם הם חשופים לפציעה,העלמות ואף מוות :הם עלולים להפגע ממכוניות, להפצע בקרבות , להדבק ממחלות, להיגנב וכו´.
 5. כ- 90% מהגורים הנולדים בישראל מדי שנה ננטשים. 
 6. הם נידונים לחיים של הזנחה, סבל, מחלות, רעב והתעללות. חלקם מתים ברחוב מסיבות שונות – רעב, התייבשות, קור, דריסת מכוניות ואחרים מורדמים למוות בכלביות עירוניות ובעמותות שונות.

 מהו ניתוח עיקור / סירוס ומתי כדאי לבצע אותו?

הניתוחים מבוצעים במרפאה בהרדמה כללית. במהלך הניתוח מוסרים בכלבה/חתולה הרחם והשחלות. בכלב/חתול מוסרים האשכים (שק האשכים נשאר).

כך למעשה מוציאים מהגוף את הבלוטות המייצרות הורמונים, שהם המכתיבים התנהגויות ודחפים מיניים: אגרסיביות, סימון טריטוריאלי, נטיה לברוח מהבית.

24-48 שעות לאחר הניתוח, בעל החיים חוזר לתפקוד רגיל.

מאחר והדחפים המיניים של בעל החיים מוכתבים רק על ידי ההורמונים (ולא "פסיכולוגיה"), הרי שהכלב/ה חתול/ה אינם יודעים שהם "מפסידים" משהו.

הגיל המומלץ לניתוח עיקור וסירוס בכלבים וחתולים הינו מספר חודשים, לפני הגעה לבגרות מינית. לרוב גיל 6 חודשים.

אין ספק כי העיקור והסירוס הם אחד הדברים לגביהם יש הסכמה מלאה בין כל העוסקים בתחום רווחת בעלי החיים, וטרינרים ועמותות כאחד.

תגובות

(0)